Uudised

Kutse Suurpõgenemise 75. aastapäeva mälestuspäevale Haapsalus

Kutse Suurpõgenemise 75. aastapäeva mälestuspäevale Haapsalus

Hea sõber

 

Palume Teid osalema põgenemise 75. aastapäeva tähistamisel 20. septembril 2019 Haapsalus.

Kava:

Kell 13-16.30 soovijatele sõidud põgenikepaadiga Haapsalu tagalahel. Naissaare kaluripaat Lilian väljub Rannarootsi muuseumi paadisillalt.

Kell 16 kogunemine ja kohvilaud Rannarootsi muuseumis, aadressil Sadama 32, Haapsalu.

Kell 16.30 esineb ansambel Strand ... Rand.

Kell 17 mälestusüritus muuseumi ees. Põgenemislugu, sõnavõtud, mälestuküünalde süütamine.

Palume kaasa võtta küünal!

Kell 19 mälestuspalvus paadipõgenemise 75. aastapäeval Haapsalu Piiskoplikus Toomkirikus. Teenib piiskop Tiit Salumäe. Laulab Haapsalu laulustuudio DO-RE-MI, juhatab Anne Pääsuke. Sõnavõtud. Rannavaiba järje esmaesitlemine.

Rannarootsi muuseumi ees asub maakividest sümboolne mälestusmärk. Kivid on toodud ajaloolistelt eestirootsi aladelt. Mälestusmärgi autor on tuntud eestirootslasest maastikuarhitekt Sture Koinberg ja see avati pidulikult 2014 sügisel.

Suurpõgenemine Eestist toimus 1944. aasta suvel ja sügisel. Punaarmee eest põgenes läände u 80 000 inimest. Paljud põgenesid Haapsalust ja Läänemaalt. Meenutame aega, mis puudutas peaaegu kõikide eestimaalaste peresid ja täname neid, kes on abivajajad vastu võtnud.

Ürituse korraldavad Rannarootsi muuseum, EELK Haapsalu Püha Johannese kogudus, Haapsalu Linnavalitsus, Kaitseliidu Lääne Malev, Eestirootslaste Kultuuriomavalitsus, EELK Tallinna Rootsi-Mihkli kogudus, Rootsi Suursaatkond Eestis ja Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu.

 

Minna ei taha, kuid jääda ei saa.

 

Rannarootsi Muuseum

info@aiboland.ee